poniedziałek, 6 stycznia 2014

STYL SKANDYNAWSKI

Styl skandynawski jest obecnie jednym z najbardziej dominujących trendów wnętrzarskich. Sprawdza się on zarówno w niewielkich mieszkaniach w centrum miast jak i w domach usytuowanych na przedmieściach lub wsiach. Wnętrze w stylu skandynawskim jest uosobieniem bezpretensjonalności, naturalności i światła. Tradycyjny szwedzki i norweski dom to dom wygodny i funkcjonalny, a każde wnętrze w domu w stylu skandynawskim jest jasne, proste i przestronne.
Za jego prekursora uważa się Carla Larssona (1853-1919) szwedzkiego artystę. Tworzył on obrazy ilustrujące życie codzienne i przyrodę tego kraju. Pomysł na wystrój wnętrza jego domu stał się swojego rodzaju trendem, który wpłynął na wygląd wielu szwedzkich domów.

Styl skandynawski nie jest jednolity – w jego obrębie istnieją 3 odmiany:
  • styl duński – najbardziej łagodny i romantyczny, dopuszczający największą ilość ozdób i przedmiotów ozdobnych (choć nadal muszą być przede wszystkim praktyczne).
  •     styl fiński – nastawiony na bryły geometryczne, oprócz wszechobecnej bieli dopuszcza czerń, ciemny brąz i kolor grafitowy. Styl fiński dopuszcza również (dla kontrastu) formy organiczne i meble z giętego drewna.
  •     styl szwedzki – minimalistyczny i surowy, we wnętrzu szwedzkim dominuje jasne drewno i czysta biel.


Czym charakteryzuje się styl skandynawski obecnie?

1) BIEL
Ilość nieograniczona. Króluje ona w każdym wnętrzu..białe ściany, podłogi i meble. Główną jej zaletą jest optyczne powiększenie. Jest także świetnym tłem dla innych kolorów (o tym w innym poście).

2) DREWNO
Wykorzystywane jest w dużych ilościach. To przede wszystkim dzięki niemu odczuwamy bliskość natury.  Można zachować naturalny kolor drewna lub pomalować je na biało. Drewniane podłogi oraz inne elementy ocieplają pomieszczenie. Ze względów finansowych można ją zastąpić sklejką drewniana lub fornirem.
Innymi naturalnymi materiałami są wiklina, len, skóra zwierzęca, kamień.3) MEBLE
Powinny być przede wszystkim lekkie tzn delikatne oraz praktyczne. Kolor mebli to oczywiście głównie biel lub odcienie drewna. Często łączy się meble nowoczesne ze starymi z różnych epok. W skandynawskim wnętrzu można np połączyć stary antyczny stół z dizajnerskimi krzesłąmi. Dlatego polecam zaglądać na strychy naszych babć lub odwiedzać targi staroci. Powinno się jednak unikać nadmiaru mebli i wybierać to co jest niezbędne.4) OŚWIETLENIE
Spotykane są głównie proste lampy w metalowych abażurach. Odpowiednie będą lampy inspirowane stylem industrialnym, wyglądające jakby pochodziły z warsztatu - surowe i masywne. Coraz częściej są też wprowadzane lampy z tworzyw sztucznych. Te nowoczesne na zasadzie kontrastu dobrze wyglądają w stylizowanych wnętrzach skandynawskich. Warto zaopatrzyć się także w lampiony lub świeczniki. Należy zadbać o to, by każdy punkt wnętrza był dobrze oświetlony – światło jest kluczowe w skandynawskim wnętrzu.

5) OKNA
W Skandynawii, w której występuje ciągły deficyt światła słonecznego. Ma to znaczenie na wystrój okien -  bardzo często rezygnuje się z wszelkich ozdób okien. Firanki w oknach nie są konieczne – swobodny dostęp światła jest bardzo ważny, choć ze względów praktycznych można powiesić jasne zasłony lub rolety.


6) TEKSTYLIA
Dużą rolę w stylu skandynawskim odgrywają właśnie tkaniny - zasłony, dywany, koce i poduszki w dużych ilościach. Dzięki tym rzeczom pomieszczenia stają się przytulniejsze, cieplejsze.

7) DODATKI
Elementem skandynawskiego stylu są pięknie zaprojektowane, niebanalne dodatki, które w surowych skandynawskich wnętrzach stanowią główny element dekoracyjny. W grę wchodzą przede wszystkim praktyczne dodatki o prostych formach np. świeczniki, lampiony, kosze, pojemniki, wazony, ramki.Dlaczego opisuję w pierwszym poście styl skandynawski?
Na pewno już domyślacie się że swoje mieszkanie chcę urządzć nawiązując właśnie do takich wnętrz...
Nic jednak nie traktuję dosłownie.
W końcu design to przede wszystkim zabawa formą i kolorem ;)

Buziaki
N

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz